DLA DZIECI

Większość dzieci boi się tego, co nieznane. Przed pierwszą wizytą w punkcie pobrań należy porozmawiać z dzieckiem o tym, co wydarzy się w trakcie badania. Opowiedz dziecku krok po kroku jak będzie wyglądało pobranie krwi. Dobrym sposobem jest również demonstracja całej procedury w formie zabawy z lalką lub misiem. Pokaż dziecku, że zostanie mu założona na rękę „magiczna opaska” jak modny zegarek. Poszukaj z dzieckiem „niebieskiego źródełka”, dotknij je palcem, mówiąc , że w tym miejscu słonik będzie napełniał swą trąbę. Na koniec naklej dziecku plasterek. Pobranie krwi z paluszka porównaj do czerwonych biedroneczek, które fruną do mety, którą jest paseczek na kapilarze.
Dzieci 1
Dzieci 2
Dzieci 3

Dziecko powinno zgłosić się na badanie na czczo, jednak u małych dzieci dopuszcza się spożycie lekkiego śniadania (najlepiej na ok. 3 godziny przed pobraniem krwi). Przed badaniem zaleca się, by dziecko piło dużo wody – należy zrezygnować z napojów słodzonych. W przypadku niemowląt zaleca się zgłoszenie na badania tuż przed kolejnym posiłkiem dziecka, najlepiej po upływie ok. godzin od poprzedniego karmienia. Najważniejsze jest, aby nie okłamywać dziecka. Nie należy mówić, że badanie będzie przyjemne i bezbolesne. Dziecko może się czuć oszukane, przez co utraci zaufanie. Kolejną ważną zasadą jest zapewnienie dziecka o obecności rodzica w trakcie badania. Ma to duże znaczenie, ponieważ bliskość opiekuna zwiększa poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza lęk przed badaniem.

Na wszystkich naszych małych pacjentów w punktach pobrań czekają nagrody dla dzielnego pacjenta – naklejki, dyplomy, kolorowanki.

O KRWI I SERCU

serce

Krew krąży po całym organizmie. Najpierw pobiera w płucach tlen i płynie do serca, które pompuje ją tętnicami do wszystkich komórek ciała, a następnie odtleniona wraca żyłami do serca i dalej do płuc po nową porcję tlenu. Krew płynie zawsze w jednym kierunku dzięki obecności zastawek w sercu i żyłach. Żyły z tętnicami łączą się poprzez drobne naczynia włosowate, które wnikają w tkanki aby zaopatrzyć je w niezbędne substancje.

Krew zaopatruje komórki w wodę, substancje odżywcze i hormony. Transportuje tlen z płuc do wszystkich komórek ciała. Dzięki krwi utrzymujemy stałą temperaturę ciała gdy jest ciepło, jak i zimno.

serce
serce

Serce waży ok. 30 dag i jest pompą ssąco-tłoczącą, dzięki której krew krąży po całym organizmie. W ciągu minuty przepompowuje ok. 5 litrów krwi i bije u osoby dorosłej od 70 do 80 razy na minutę, a u dziecka nawet do dwóch razy szybciej !!!

Aorta to tętnica główna, która rozprowadza krew do innych tętnic.

Tętno, czyli puls to fala przechodząca przez tętnice po każdym uderzeniu serca. Możesz je poczuć przykładając palec do nadgarstka, skroni lub szyi.

tętno
ranka

RANKA

Gdy się zranimy leci nam krew. Aby zatrzymać krwawienie płytki krwi układają się jak cegiełki w murze i lepią dziurę, czyli ranę. Zaschnięta krew tworzy strupka, rodzaj naturalnego opatrunku ochronnego. Jest on czerwony ponieważ zawiera czerwone krwinki. Należy cierpliwie czekać aż sam odpadnie, by nie przeszkadzać w procesie gojenia ranki.

ZACZERWIENIENIE NA BUZI

Mózg w sytuacji zagrożenia, stresu lub silnych emocji wysyła sygnał o większym zapotrzebowaniu na krew. Na policzkach naczynia krwionośne położone są tuż pod skórą i dlatego widoczne jest zaczerwienienie. Rumieńce są niezależne od naszej woli.

zaczerwienienie
guz

GUZ

Powstaje gdy uderzymy się w głowę. Jeśli szybko przyłożymy w bolące miejsce coś zimnego uszkodzone naczynia się obkurczą i ślad będzie mniejszy. Guzy i siniaki po pewnym czasie wchłaniają się i nie ma po nich śladu.

skład krwi

Skład krwi

Komórki krwi to:

krwinki czerwone (erytrocyty)

– jest ich najwięcej, nadają krwi czerwony kolor z powodu obecności barwnika

– hemoglobiny. Ma ona zdolność łączenia się z tlenem. Żyją ok. 120 dni. Aby produkcja krwinek czerwonych przebiegała sprawnie należy zdrowo się odżywiać tzn. spożywać produkty bogate w żelazo, kwas foliowy i witaminę B12, czyli mięso, jajka, warzywa. Ich niedobór w diecie prowadzi do bólu głowy, zmęczenia, nerwowości i kłopotów w nauce

czerwone krwinki
białe krwinki

Krwinki białe (leukocyty) – są większe od czerwonych krwinek. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed chorobami. Jest ich kilka rodzajów np. monocyty niszczą bakterie, a limfocyty wytwarzają przeciwciała.

Płytki krwi (trombocyty) – są najmniejsze i dzięki nim krew krzepnie i rany się goją.

trombocyty
badanie krwi

Aby sprawdzić Twój stan zdrowia należy zbadać krew.

W laboratorium stosuje się specjalne zestawy do pobierania krwi dzieciom. To nie jest takie straszne. Pobranie można porównać do ukłucia komara :)

Następnie Twoja krew jest bardzo szczegółowo badana w laboratorium przez wykwalifikowany personel - diagnostów laboratoryjnych oraz techników analityki medycznej. To bardzo odpowiedzialna praca. Wymaga skupienia i dokładności. Twoja krew jest oglądana pod mikroskopem oraz analizowana na skomplikowanych maszynach.

badanie krwi
Anamed
27-400 Ostrowiec Św.
ul. Słowackiego 25C
tel./fax 41 262 00 46